Krótka informacja o zawodzie
Osoby wykonujące zawód elektryka zajmują się montażem, instalacją i naprawą instalacji elektrycz-nych. Obowiązki elektryka mogą się różnić, a zależy to od wykształcenia i zdobytych umiejętności.Podejmując naukę w zawodzie elektryk uczeń uzyskuje wiedzę i umiejętnościz zakresu kwalifikacji ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Elektryk to osoba, która zajmuje się montażem, instalacją, konserwacją i naprawą instalacji elektrycznych. Do głównych obowiązków tego pracownika należą, m.in.: naprawy, diagnozowanieinstalowanie uszkodzeń elektrycznych oraz regulowanie parametrów ich pracy. A także wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, planowanie zakresu i harmonogramowanie prac remontowych, remont silników elektrycznych, wykonywanie pomiarów, prób po montażu. Poza tym musi oceniać też ich stan techniczny oraz projektować instalację elektryczną i sieci elektryczne. Warto zaznaczyć, że obowiązki elektryka zależą od specjalizacji pracownika i działu elektrotechnicznego, w jakim jest zatrudniony,a także specyfiki zakładu pracy. Elektryk może zajmować się także naprawą i konserwacją elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawą i przezwajaniem silników elektrycznych, naprawą uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej, a także elektromechaniką samochodową.
Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektryk powinien mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność do koncentracji i podzielność uwagi, bardzo istotne są uzdolnienia technichne (zwłaszcza matematyczne) oraz twórcze myślenie.
Wymagania fizyczne stawiane elektrykom są zależne od charakteru wykonywanej pracy, jednakże najczęściej dotyczą tylko ogólnej sprawności fizycznej. Na pewnych stanowiskach związanych głównie z projektowaniem istnieje możliwość zatrudnienia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Elektryk może pracować w zakładach wytwarzających i przesyłających energię elektryczną, zakładach produkcyjnych maszyn i urządzeń elektroenergetycznych oraz zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne. Po uzyskaniu uprawnień może również wykonywać instalacje elektryczne w obiektach budowlanychPo ukończeniu szkoły możesz podjąć pracę w:
- • w elektrowniach,
- • prowadzić własną działalność,
- • zakładach energetycznych,
- • zakładach przemysłu wydobywczego KHGM,
- • przedsiębiorstwach produkcyjnych i eksploatujących maszyny oraz urządzenia elektroenergetyczne,
- • zakładach usługowych naprawiających maszyny elektryczne, urządzenia elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku,
- • liniach projektowych oraz placówkach zajmujących się dystrybucją maszyn i urządzeń elek-troenergetycznych.
Nasi absolwenci w największych firmach naszego regionu, tj.:
- KGHM Polska Miedź S.A.,
- Sitech sp. z oo ,
- Volkswagen Motor Polska,
- Hörmann Polska
- Oraz firmy z branży elektrycznej.