Zgodnie z przekazywanymi informacjami, Szkoła przystąpiła do realizacji europejskiego projektu edukacyjnego, w ramach którego uczniowie wybranych klas będą mieli szansę odbyć mobilność w Grecji. Prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego działania.
„Międzynarodowa współpraca młodzieży przeciw wykluczeniu cyfrowemu” to inicjatywa prowadzona w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, IV Oś Priorytetowa Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej. Dla Szkoły to kolejny etap umiędzynaradawiania naszej działalności oraz budowania prestiżu o skali europejskiej.
Tak, jak zostało to zaanonsowane, w ramach projektu zrealizowane zostaną dwie mobilności, które będą miały miejsce na terenie Riwiery Olimpijskiej. Wybór Grecji jako kraju przyjmującego oraz placówki partnerskiej, szkoły Mpakogianni z siedzibą w Larisie, podyktowany był zapewnieniem jak najlepszej realizacji celów projektu związanych z jego uczestnikami, w tym zwłaszcza zwiększeniu poziomu kompetencji kluczowych. Kolebka cywilizacji europejskiej, o tak bogatej kulturze, sztuce, przyrodzie – a jednocześnie państwo członkowskie Unii Europejskiej od lat 80. ubiegłego stulecia… Nie musimy przekonywać, że mobilność przyniesie tak samo wiele korzyści merytorycznych, jak i wspomnień, które pozostaną z uczniami na całe życie.
Tematyka mobilności skoncentrowana jest wokół problemu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w internecie. Pod okiem mentorów uczniowie z Polski i Grecji będą poznawać międzynarodowe standardy w tym zakresie, dokonywać audytów witryn instytucji publicznych, by finalnie zebrać wskazania i dobre praktyki w formie broszur poradnikowo – informacyjnych w języku angielskim, które zostaną upowszechnione w sposób cyfrowy. Młodzież pracować będzie w międzynarodowych zespołach, co wzmocni oddziaływanie projektu na różnych płaszczyznach.
Całkowity czas trwania projektu przewiduje się na 12 miesięcy. W dwóch mobilnościach weźmie udział łącznie 33 uczniów z klas II i III technikum informatycznego i programistycznego. Wkrótce podamy szczegółowe informacje na temat procedury naboru do pierwszej mobilności, planowanej na jesień tego roku.