Wystartowała głogowska edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w organizację tego wydarzenia. W ramach imprez odbędą się u nas trzy imprezy:
1.Tworzenie wynalazków z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji.
W tym dynamicznym i angażującym warsztacie uczniowie zmierzą się z wyzwaniem wynalazczym, które łączy w sobie elementy STEM z technikami kreatywnego rozwiązywania problemów oraz narzędziami SI. W pierwszej części warsztatu, uczestnicy skoncentrują się na dogłębnym zrozumieniu problemu do rozwiązania. Będą do tego celu wykorzystywać Teorię Innowacyjnego Rozwiązywania Zadań (TRIZ) wspomaganą przez Generatywną Sztuczną Inteligencję (SI) w zakresie identyfikowania i rozwiązywania sprzeczności oraz opracowywania nowatorskich koncepcji projektowych. W drugiej części warsztatu, uczniowie zastosują metodologię Design Thinking do opracowania prototypu rozwiązania oraz zbadają działanie wynalazku w praktyce. Warsztat ten sprzyja dogłębnemu zrozumieniu interdyscyplinarnych podejść i kładzie nacisk na współpracę, kreatywność i praktyczne zastosowanie teorii wynalazczości i narzędzi SI w rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań inżynierskich i naukowych.
Prowadzący dr inż. Marek Mysior
2.Siedem rzeczy, które chciałbym wiedzieć kończąc szkołę
Fascynująca podróż przez kluczowe aspekty życia po ukończeniu edukacji formalnej. Zanurzając się w tematach takich jak kariera, fianse, zdrowie emocjonalne, relacje interpersonalne czy rozwój osobisty, ten wykład oferuje praktyczne wskazówki i inspirujące spostrzeżenia, które pomogą absolwentom zrozumieć, że szczęście można znaleźć na każdym etapie, także po ukończeniu szkoły.
Prowadzący: Marek Wachnik
3.W objęciach Morfeusza… O roli snu w naszym życiu
Czy Matka Natura (czytaj: ewolucja) wymyślając sen nie popełniła czasem wielkiego błędu? Śpiące zwierzę (a więc też człowiek) jest bezproduktywne: nie zdobywa pożywienia, nie buduje schronienia, nie płodzi i nie opiekuje się potomstwem. Jest bezbronne wobec drapieżników. Mimo to wszystkie zwierzęta śpią, choć różnie długo. Żyrafa potrzebuje tylko 4 godzin snu na dobę, leniwiec 10, pies 13, lew 15 godzin, a nietoperze nocki aż 20 godzin snu. My potrzebujemy 7-9 godzin snu. Sen to podstawowa potrzeba organizmu. Jego brak jest groźny nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia. Sen ma swój rytm – składa się z powtarzających się faz, a każda jest równie ważna. W czasie snu ciało odpoczywa, ale mózg jest aktywny, choć inaczej niż w stanie czuwania. Zdrowy sen wpływa na naszą zdolność uczenia się, logicznego i kreatywnego myślenia, reguluje emocje, łagodzi stres, wzmacnia układ krążenia, poprawia odporność, opóźnia starzenie się, reguluje apetyt i metabolizm. Czy w dzisiejszym zabieganym życiu nie szkoda czasu na sen? Co to jest chronotyp? Czy lubiące długo spać nastolatki to lenie? Jak działa kawa? Czy alkohol poprawia sen? Czy dieta wpływa na sen? Jak mikrobiota jelitowa reguluje sen? Czy marzeniami sennymi można sterować? Jakie koszty braku snu ponosi całe społeczeństwo? Co to jest narkolepsja? Na wykładzie dowiemy się, co już wiemy i czego jeszcze nie wiemy o śnie oraz co robić, by zdrowo spać
Prowadzący dr Jolanta Artym